ضرورت مشارکت دانش آموزان نخبه در رویکردهای اجتماعی پلیس

0 1

رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: پلیس پیشگیری ناجا در نظر دارد با توسعه همکاری‌های مشترک با آموزش و پرورش، زمینه مشارکت دانش آموزان نخبه در تأمین بهتر نظم و امنیت را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار محمد شرفی ظهر امروز در دیدار با رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با گرامی‌داشت هفته معلم و سالروز شهادت دانشمند فرزانه، معلم شهید مرتضی مطهری، به جایگاه ممتاز معلمان در تعالی و رشد جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: مأموریت معلمان هم‌تراز رسالت پیامبران است از این روی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) آموزش و پرورش را کانون خلق دنیای آینده می‌دانند.

وی، نقش سمپاد در تربیت جوانان فرزانه و رشد فکری و علمی دانش آموزان را حائز اهمیت دانست و گفت: اغلب دانش آموزان از نبوغ، خلاقیت و فهم و ادراک بالایی برخوردار هستند بنابراین وظیفه ما و سازمان‌ها و نهادهای مسئول است که با مدیریت و راهبری صحیح و در راستای صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی با حمایت از این نیروهای علمی بالقوه در سربلندی و آبادانی کشور تلاش کنیم.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر ضرورت مشارکت دانش آموزان خصوصاً دانش آموزان نخبه در رویکردهای اجتماعی پلیس، افزود: مؤلفه‌های بسیار زیادی در ارتقا یا کاهش نظم و امنیت و احساس امنیت در جامعه مؤثر هستند که پلیس پیشگیری ناجا در نظر دارد با همراهی و همدلی جامعه فرهیخته آموزش و پرورش و نیز استفاده از ظرفیت نخبگان باشگاه پژوهشگران جوان این سازمان در راستای حل معضلات اجتماعی و ارتقای بیش از پیش امنیت گام‌های مؤثری بردارد.

این مقام انتظامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص مقابله جدی نیروی انتظامی با قاچاق و عوامل ناامن‌کننده فضای مجازی، تصریح کرد: صیانت از شهروندان و نخبگان جامعه از جمله وظایف اصلی پلیس است بنابراین سالم سازی محیط‌های مجازی از جمله اولویت‌های پلیس در راستای کاهش آسیب‌های ناشی از فضای مجازی به شمار می‌آید.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگر سخنان خود با اعلام آمادگی همه جانبه برای توسعه همکاری‌های مشترک بین پلیس و آموزش و پرورش در سطح کشور، از انگیزه بالا، تلاش و علاقه فاطمه مهاجرانی معاون وزیر آموز و پرورش و مجموعه کارشناسان سمپاد در طرح موضوعات کاری مشترک قدردانی و برخورداری ایشان از دانش و روحیه بالای همکاری متقابل را مثال زدنی و در خور تحسین دانست.

همکاری‌های بین بخشی باید هدفمند و معنادار باشد

در بخش دیگر این دیدار فاطمه مهاجرانی معاون وزیر آموزش و پرورش با ابراز خوشحالی از حضور پلیس در محیط‌های دانش آموزی و حمایت مجموعه ناجا از دانش آموزان را در رشد و بالندگی جوانان و جلوگیری از گرفتاری قشر جوان در بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی مهم و خواستار توسعه همکاری‌های بین بخشی هدفمند و معنا دار شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش، وجود زمینه لازم برای بهره گیری از هوش بالای دانش آموزان در پیشبرد اهداف کاری مشترک را یادآور شد و افزود: همه ساله ایده‌های نو و کاربردی متعددی از سوی دانش آموزان نخبه و هوشمند به المپیادها و جشنواره‌های علمی پژوهشی ارسال می‌شود که تعداد قابل توجهی از این ایده‌ها مرتبط با مأموریت‌های پلیس است.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، مشارکت پذیری دانش آموزان در سنین پایین‌تر را در حد بالا ارزیابی کرد و گفت: اهمیت دادن به نظر دانش آموزان کم سن و سال اما تیزهوش از سوی پلیس برای این قشر که از ویژگی نخبگی برخوردار هستند بسیار مهم است؛ اینکه آنها بدانند ایده‌ها و نظرات شأن از سوی سازمان مهمی چون نیروی انتظامی ارج گذاری می‌شود حس تعلق به جامعه پلیس را در آنها افزیش می‌دهد.

مهاجرانی، هوشمندی و تیزهوشی را وجه مشترک مخاطبان پلیس و آموزش و پرورش دانست و افزود: ما به عنوان شهروند، رسالت غیر مستقیم در ارتقای امنیت را بر عهده داریم بنابراین همواره بر این باور هستیم با هدایت و راهبری صحیح قشر نخبه جامعه از سوق پیدا کردن آنها به بیراهه و استفاده از ویژگی نخبگی در موضوعاتی که مقابل هنجارها و ارزش‌های جامعه قرار دارند، جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول، همکاری بین بخشی و حمایت همه جانبه از نخبگان را در جلوگیری از فرار مغزها مؤثر دانست و از تعامل پلیس در این خصوص قدردانی و خواستار همکاری سایر سازمان‌ها و نهادهای مسئول دراین زمینه شد.

منبع: مهر نیوز
جمع آوری شده توسط: جوان امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.