مرتضی دانشمند: تفسیر قرآن ویژه نوجوانان تدوین می شود

0 3

شفقنا- عضو پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: روح و فکر و اندیشه در جامعه ما نیاز به مبلغ کودک و نوجوان دارد و این مبلغ باید با مسائل مذهبی و فکری نوجوان آشنا باشد.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی دانشمند در نشست «دیدار با اصحاب قلم» که در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در مرکز همایش های غدیر در حال برگزاری است، با اشاره به فعالیت سه دهه خود در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، و شعر و قصه اظهار کرد: تفسیر قرآن با شیوه ای مخصوص نوجوانان در حال تألیف است که “پیام های آسمانی” نام دارد و روش آن، این است که برای هریک از سوره های قرآن، نامی تأثیرگذار انتخاب شده است.

او با اشاره به نام گذاری سوره تکاثر در این کتاب گفت: این سوره درباره افزون طلبی و زیاده طلبی انسان هاست و به همین جهت برای معرفی این سوره به کودکان، به شمارش اموات روی آورده شده و در همین راستا، نام مرده شمارها برای این سوره در کتاب پیام های آسمانی انتخاب شده است.

این محقق و پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: داستانی در ارتباط با شأن نزول و نکته هایی در مورد برخی از آیات مطرح خواهد شد و در پایان، سروده ای می آید که این سوره را به تصویر می کشد.

او با بیان اینکه مخاطبان این مجموعه که تاکنون دو جلد آن منتشر شده است کودکان و نوجوانان هستند، افزود: یک جلد به سور قصار قرآن در جزء ۳۰ و جلد دیگر سوره حمد و بخشی از سوره بقره است؛ شیوه نامه ای در آغاز این کتاب ها آورده شده که به دو شیوه مربی آموز و خود آموز مطرح می باشد که بخشی از آن در مقدمه ذکر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین دانشمند اظهار داشت: مربی از قرآن آموز می خواهد یکی از سروده ها را بخواند و سپس از دانش آموزان می خواهد که حدس بزنند که مربوط به کدام سوره و آیات قرآن می شود.

او با عنوان اینکه ۶۰ جلد کتاب در ارتباط با کودکان و نوجوانان نوشته است، خاطرنشان کرد: دو نوع علم داریم که شامل علم دین و علم بدن می شود و همانگونه که بدن ما نیاز به پزشک دارد، روح و فکر و اندیشه در جامعه ما نیاز به مبلغ کودک و نوجوان دارد و این مبلغ باید با مسائل مذهبی و فکری نوجوان آشنا باشد.

انتهای پیام

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

منبع : شفقنا
جمع آوری جوان امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.