خودباوری و هویت ملی در ایران نیاز به تقویت دارد

0 2

خودباوری و هویت ملی در ایران نیاز به تقویت دارد

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی همایش نقش دانشمندان ایرانی اسلامی با بیان اینکه “مسئله خودباوری و هویت ملی در ایران نیاز به تقویت دارد” گفت: همچنین با توجه به سیاست اتخاذی سال‌های اخیر درباره توجه به تولید ملی و خودباوری، تحقق این موضوع به اقدامات فرهنگی و علمی تاثیرگذار مثل همایش‌ها نیاز دارد.

شاهرخ لقایی روز دو شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: باید جامعه با دانشمندان بزرگ کشور که در طول تاریخ تأثیرگذاری زیادی در دنیا داشته‌اند، آشنا شود تا به خودباوری نسبت به هویت ملی و توانایی خود دست پیدا کند و نسبت به غرب شگفت‌زده نباشد.

دبیر اجرایی همایش تصریح کرد: کشور ترکیه اقدامات فرهنگی زیادی در خصوص مولانا از جمله جشن هزاره و سالانه در کنار مقبره وی برگزار می‌کند تا مولانا را به نام خود ثبت کند. کتاب مثنوی معنوی مولوی نیز توسط پژوهشگر تاریخ علم در روسیه تهیه شده است در حالی که در ایران محققان سرشناس فراوانی توانایی انجام پروژه‌های بزرگ را دارند. تا حدودی کتب برخی مشاهیر جمع‌آوری شده اما کتاب‌های بسیاری از دانشمندان مثل ابن هیثم که پایه‌گذار نور در سطح جهان بوده است، نیاز به بازیابی و چاپ امروزی دارد.

وی عنوان کرد: نسخه‌هایی از کتب ارزشمند در برخی کتابخانه‌ها به دلیل بحران‌های اجتماعی (همچون حمله داعش به کتابخانه‌ای در عراق و تخریب یکی از نسخه‌های خطی ابن هیثم) تخریب شده است. بنابراین باید کتاب‌ها به چاپ امروزی برسد و توسط محققان ایرانی گردآوری شود و در کتابخانه ملی قرار بگیرد تا دانشمندان و فرهیختگان به نام خود ایران ثبت شوند.

لقایی با اشاره به لزوم ثبت اسم مفاخر ایرانی برای کشور، گفت: در این زمینه به اقداماتی مثل برگزاری همایش‌های فرهنگی، مراسم سالانه در کنار آرامگاه دانشمندان و شعرا، تولید مقالات تاریخ علم، بازیابی کتب درسی دانش آموزان و اطلاع‌رسانی به جامعه در مورد مقالات و تحقیقات حوزه تاریخ علم نیاز است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مردم نسبت به بزرگان کشور آگاهی محدودی دارند، اظهار کرد: در برخی کتاب‌های دانش آموزان تنها به فعالیت دانشمندان خارجی پرداخته می‌شود و نامی از دانشمندان ایرانی اسلامی به چشم نمی‌خورد.

وی در ادامه افزود: بازیابی و دقت بیشتر در تنظیم متون کتاب‌های درسی توسط وزارت آموزش و پرورش در راستای آگاهی دانش آموزان با تاریخ علم کشور از اقدامات مؤثر در این حوزه است تا از همان کودکی روحیه خود باوری درآنها ایجاد شود.

دبیر اجرایی همایش عنوان کرد: تاریخ علم به اندازه‌ای باید گسترش یابد که مردم نسبت به سهم بزرگ دانشمندان ایرانی در تولید علم آگاهی داشته باشند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: حمایت از فعالیت‌ها در حوزه تاریخ علم بر عهده متولیان ترویج علم مثل دانشگاه‌ها، وزارت ارشاد و همچنین آموزش و پرورش است.

** لزوم بین المللی سازی همایش

وی گفت: هشتمین همایش نقش دانشمندان ایرانی اسلامی در پیشبرد علوم تجربی ۱۳ تیرماه در مدرسه دارالفنون برگزار می‌شود.

لقایی عنوان کرد: این همایش سالانه توسط «اتحادیه انجمن‌های علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران» و «انجمن علمی آموزشی معلمان فیزیک شهرستان‌های تهران» و با همکاری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان و اداره کل آموزش و پرورش استان تهران برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی همایش تصریح کرد: همچنین موزه ملی علوم و فناوری به عنوان یکی از حامیان اصلی این همایش در نمایشگاهی از دستاوردهای دانشمندان ایران و اسلام با آثاری همچون الحیل (ابتکارات خارق‌العاده مکانیکی فرزندان موسی شاکر خراسانی)، ابزار آلات نجوم قدیم مربوط به رصدخانه مراغه، ترازهای ابوحاسب محمد کرجی، پیل اشکانی و قفل رمزی مرکب اسمعیل بن جزری برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: در سال جاری به دلیل مشکلات فنی سایت، شرکت‌کنندگان محدودی موفق به بارگذاری مقالات شدند و در حال حاضر ۱۴ مقاله ارسال شده که سه مقاله برای ارائه، ۵ مقاله به عنوان پوستر و ۶ مقاله از مراکز تاریخ علم (مرکز مطالعات و تاریخ علم وزارت علوم و مرکز تاریخ علم دانشگاه شهید بهشتی) ارسال شده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: موضوعات مقالات برای ارائه در روز همایش اسطرلاب، مقایسه تمدن ایران و یونان و بررسی پژوهش‌های ابن هیثم است.

لقایی عنوان کرد: محورهای هشتمین همایش نقش دانشمندان ایرانی اسلامی در پیشبرد علوم تجربی اعم از بررسی فعالیت‌های دانشمندان ایرانی- اسلامی در حوزه علوم تجربی، اهمیت روز آمد کردن برخی متون کهن دانشمندان ایرانی- اسلامی و بازتاب آن در کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها، بررسی تأثیر دانشمندان ایرانی- اسلامی در پیشرفت علوم و فنون در جهان، نقد و بررسی دیدگاه‌های علمی دانشمندان ایرانی- اسلامی، نگاه نقادانه بر علوم تجربی دانشمندان ایرانی- اسلامی و ارتباط آن با علوم نوین، بررسی تأثیر دیدگاه‌ها و ترجمه آثار دانشمندان ایرانی- اسلامی بر دانشمندان عصر میانه اروپا و تأثیر دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی اسلامی بر تحولات علمی اروپا است.

دبیر اجرایی همایش تاکید کرد: نیاز است که این همایش برای تأثیرگذاری بیشتر و نشان دادن قدرت فرهنگی ایران به دنیا، بین‌المللی شود اما هنوز برنامه‌ریزی در این زمینه صورت نگرفته است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) جمع آوری توسط جوان امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.