اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال حمایت بلاعوض برای توانمندسازی دانش‌بنیان‌ها

0 2

اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال حمایت بلاعوض برای توانمندسازی دانش‌بنیان‌ها

تهران- ایرنا- رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال حمایت بلاعوض برای توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

‌به گزارش روز دوشنبه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، علی وحدت در خصوص حمایت‌های این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در کشور عنوان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی چهار دسته خدمات شامل تسهیلات، توانمندسازی، سرمایه‌گذاری و ضمانت‌نامه به این شرکت‌ها ارائه می‌کند که هر کدام از اینها شامل زیرمجموعه‌هایی است.

وی با اشاره به اینکه بخش سرمایه‌گذاری در صندوق نوآوری و شکوفایی جوان است، افزود: سرمایه‌گذاری در زیست‌بوم فناوری و نوآوری بسیار مهم است، برای این بخش برنامه صندوق ورود غیر مستقیم به سرمایه‌گذاری است، چرا که بازیگران فعالی که بتوانند سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر انجام دهند، بسیار کم هستند و در همین راستا صندوق‌های جسورانه بورسی راه اندازی شده‌اند.

وحدت در خصوص سازوکار اجرایی صندوق‌های جسورانه بورسی نیز اظهار کرد: تاکنون تعدادی از این صندوق‌ها شکل گرفته و مشغول فعالیت هستند، این صندوق‌ها یکی از بازیگران این اکوسیستم هستند که با رویکرد سودآوری بالا در بورس شکل گرفته‌اند.

برای شتاب‌دهنده‌ها بسته‌های حمایتی بسیاری در نظر گرفته شده است

وی ادامه داد: سعی کرده‌ایم در بخش‌های مختلف حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را گسترش دهیم؛ به عنوان مثال شتاب‌دهنده‌ها در زیست‌بوم فناوری و نوآوری بسیار مهم هستند چرا که ایده‌ها، هسته فناورانه‌اند؛ لذا برای شتاب‌دهنده‌ها نیز بسته‌های حمایتی بسیاری در نظر گرفته‌ایم؛ از کمک به تامین هزینه رهن فضای استقرار گرفته تا تسهیلات ارزان‌قیمت برای خرید تجهیزات.

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، این تسهیلات اعطایی سقفی نداشته و به نیاز شتاب‌دهنده‌ها بستگی دارد.

حمایت‌های توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی بلاعوض است

وحدت ادامه داد: در واقع مجموع خدمات صندوق برای این است که فعالیت در حوزه شتاب‌دهنده‌ها را سودآورتر کنیم تا بخش خصوصی تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در این بخش پیدا کند.

وی افزود: از همین رو، امسال صندوق نوآوری و شکوفایی ۲۵ برابر پنج سال گذشته برای حوزه توانمندسازی بودجه در نظر گرفته است، به این معنی که برای سال ۹۸ حدود ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت حمایت بلاعوض برای توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.

وحدت با اشاره به تنوع بسته‌های حمایتی بخش توانمندسازی، عنوان کرد: در بحث توانمندسازی ما برای تقویت صادرات و تقویت بنیه شرکت‌ها بسته‌های مختلفی را در نظر گرفته‌ایم که تمام حمایت‌های حوزه توانمندسازی بلاعوض بوده و برای رفع نیاز شرکت‌ها و توانمند کردن آنها به وجود آمده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه تاکید کرد: سعی کرده‌ایم که حضور فعال‌تری در این زیست‌بوم داشته باشیم، از همین رو در برخی حوزه‌های مورد نیاز کشور، به دنبال شرکت‌ها رفتیم.

وی افزود: علاوه بر این در حوزه‌های مرتبط با فناوری‌های آینده نیز ورود پیدا کرده‌ایم، چرا که اگر امروز به فکر این حوزه‌ها نباشیم در آینده از دنیا عقب می‌مانیم، لذا امید داریم که فعالان این زیست‌بوم نیز نقش خود را به درستی بازی کرده و برای رشد و پیشرفت خود و استفاده از تسهیلات صندوق به ما مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) جمع آوری توسط جوان امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.